Як стерилізувати банки (з заготовками і порожні): способи обробки на водяній бані, в каструлі, в мікрохвильовій печі, духовці, в мультиварці

Чому банки з домашніми заготовками вибухають, а замість ароматного зимового салату під кришкою виявляється цвіль? Швидше за все, господиня не дотримала правила стерилізації тари. Це дозволило розвиватися мікроорганізмам, які викликають процеси бродіння і гниття.

Стерилізація — обробка ємностей, порожніх і з заготовками, з метою знищення бактерій. Процедура забезпечує тривале зберігання різноманітної їжі, у деяких випадках навіть при кімнатній температурі.

5 правил процедури

Не варто заздалегідь обробляти тару: роблять це безпосередньо перед її заповненням. Ось ще п’ять правил, які важливо врахувати.

  • Техніка безпеки. При захопленні гарячих банок обов’язково використовують рукавички-прихватки. Важливо дотримуватися обережності при роботі з парою, окропом і високими температурами. При обробці ємностей знезаражуючими речовинами слід захищати руки гумовими рукавичками.
  • Єдність. Найчастіше час обробки визначається об’ємом ємності, тому при одночасній стерилізації кількох банок потрібно брати тару одного розміру.
  • Утримування банки. Гарячі ємності потрібно тримати двома руками, захопивши посудину з обох сторін.
  • «Режим очікування». Оброблену тару слід розставляти на чистому рушнику, перевернувши догори дном, щоб захистити від попадання в ємність мікробів.
  • Коливання температури. Від різкого перепаду температур посуд може розколотися. Щоб цього уникнути, нагрівання потрібно здійснювати поступово, рукавиці-прихватки використовувати сухі, гарячі заготовки розкладати в гарячі банки, холодні — в остиглі.
Дивіться також:  Варення з вишні без кісточок і з кісточками на зиму: «П'ятихвилинка», з желатином, з шоколадом, з малиною, з полуницею