Стерилізація банок в мікрохвильовці: як обробляти порожні ємності і з заготовками, скільки хвилин і при якій потужності + відгуки

Американський інженер Персі Спенсер запатентував мікрохвильову (НВЧ) пекти в 1946 році, а в 1947 році світ побачив перший прилад, хоча він застосовувався виключно військовими для розморожування їжі. В 1955 році була випущена мікрохвильовка для побутових потреб. Перетворюючись і вдосконалюючись, прилад став неймовірно функціональним. Зараз його використовують не тільки для розігріву і розморожування, але і для приготування їжі. А самі винахідливі господині знають, наскільки зручна стерилізація банок в мікрохвильовці в сезон домашніх консервацій.

Стерилізація ємностей для зберігання різноманітної їжі необхідна, щоб знищити бактерії, які провокують псування і гниття заготовок, і з вини яких закатана банку може «вибухнути».

Переваги методу

З-за маленьких габаритів в мікрохвильовку не можна одночасно розмістити велику кількість банок, особливо великого об’єму. Проте цей недолік з лишком компенсується п’ятьма перевагами методу.

 • Сприятливий мікроклімат. У кухні немає пари і задушливої спеки, як при використанні водяній лазні для обробки ємностей.
 • Ефективність. На мікроби виявляється подвійний вплив: мікрохвилями і гарячою парою.
 • Швидкість. Обробка порожньої тари і стерилізація заготовок в мікрохвильовці займає дві-три хвилини, у той час як при використанні парової лазні процес подовжується до 40 хвилин.
 • Безпека. Ризик опіків мінімальний, при дотриманні елементарних заходів безпеки.
 • Цілісність ємностей. Правильно здійснена стерилізація позбавить від проблеми неякісного банок.

Правила

В мікрохвильовку не можна поміщати не металеві, ні поліетиленові кришки, їх потрібно обробляти окремо, обливши окропом або прокип’ятити п’ять-десять хвилин. Ось ще чотири рекомендації, які допоможуть правильно стерилізувати банки в мікрохвильовці.

 • Час. Залишати ємності у ввімкненому приладі довше рекомендованого періоду не можна, вони можуть лопнути.
 • Вода. Стерилізація банок в мікрохвильовці без води неможлива. Рідина або наливається безпосередньо в тару (вологий спосіб), або в ємність поруч з нею (сухий метод).
 • Захоплення. Діставати банку з приладу тільки в прихватках-рукавицях, які неодмінно повинні бути сухими, інакше через стрибків температури ємність трісне. Захоплювати банку двома руками з обох сторін, ні в якому разі не за горлечко.
 • Збереження стерильності. Оброблену банку перевернути догори дном і поставити на чисте, проглаженное гарячою праскою рушник.

Після обробки банок в СВЧ-печі потрібно почекати одну-дві хвилини, перш ніж відкривати дверцята приладу і діставати ємності.

Стерилізація банок в мікрохвильовці: крок за кроком

Для продуктів домашнього консервування годяться тільки цілі банки без сколів і тріщин, якщо є дефекти, ємність лопне. Тару з «вічними» плямами також відправити у відро для сміття.

Вологий метод

Ємності промити теплою водою з господарським милом або содою, ретельно висушити рушником. Потім можна стерилізувати банки в мікрохвильовці, слідуючи четырехшаговой інструкції.

 • Наповнення. У ємність налити 10-15 мл рідини.
 • Установка. Поставити тару в мікрохвильовку, виставити потужність 700-800 Вт і засікти час.
 • Обробка. Виділяється при нагріванні пар знищить бактерії. Скільки хвилин стерилізувати банки в мікрохвильовці? Досить двох-трьох.
 • Витяг. Акуратно дістати ємність з приладу, злити воду і закласти в банку заготівлю, або поставити її на чистий рушник, перевернувши догори дном.

Якщо потрібно простерилізувати трилітрову банку, у ємність наливають 50 мл води, потім вона перевертається на бік і кладеться в прилад. Бажано підстелити складену в кілька шарів чисту ганчірочку. Час стерилізації збільшити до чотирьох-п’яти хвилин.

Дивіться також:  Обліпиха з цукром без варіння на зиму: рецепти протертої ягоди, варіанти з медом, лимоном, імбиром, без кісточок

Сухий спосіб

При деяких способах консервації, наприклад, для розфасовки варення, потрібні абсолютно сухі знезаражені ємності. При сухій стерилізації банок в мікрохвильовій печі рідина наливається не в саму тару, а розміщений поруч склянку. Перед обробкою ємності вимити з содою або господарським милом, висушити на чистому рушнику, перевернувши догори дном. Алгоритм стерилізації складається з чотирьох кроків.

 • Розміщення. Розставити порожні ємності в мікрохвильовці разом із заповненим на дві третини водою склянкою.
 • Налаштування. Виставити режим 700-800 Вт.
 • Стерилізація. Продовжувати обробку, поки з склянки не википить вся вода, зазвичай це займає близько п’яти хвилин.
 • Витяг. Обережно дістати тари, перевернути на чистий рушник.

З консервацією

Деякі смакоту додатково нагріваються вже в тарі для підвищення терміну зберігання. Традиційно ємності з консервацією обробляються на водяній бані, однак, судячи з відгуків, наповнені заготовками банки стерилізувати в СВЧ-печі простіше і швидше. Досить послідовно виконати чотири кроки.

 • Завантаження. Ємності з консервацією без кришок поставити в мікрохвильовку.
 • Кип’ятіння. На максимальній потужності довести маринад або сироп до кипіння.
 • Обробка. Знизити потужність до мінімуму, почекати певний час (див. інформацію нижче).
 • Витяг. Акуратно дістати ємності приладу, закатати, перевернути догори дном, розташувати на підносі і укутати ковдрою до повного охолодження.

Щоб прискорити процес можна викласти заготовку в банку, але рідкої складової залити не повністю, а на дві третини об’єму. Дати покипіти, дістати з мікрохвильовки і долити ємність до країв киплячим маринадом або сиропом.

Час стерилізації залежить від наповнення тари, нижче таблиця відображає тривалість обробки основних видів консервації.

Таблиця — Скільки стерилізувати банки з заготовками в мікрохвильовці

Продукт Тривалість
— Патисони;
— огірки;
— кабачки
1 хвилина 40 секунд
Помідори цілі 1 хвилина 10 секунд
Компот з груш, яблук або агрусу 1 хвилина 40 секунд
Компот або слив 1 хвилина 30 секунд
Компот із черешні, персиків, вишні, абрикосів 1 хвилина 15 секунд
Перець маринований 1 хвилина 30 секунд
Варення з малини або полуниці 1 хвилину 5 секунд

Так як у банках з заготовками на зиму при нагріванні в мікрохвильовці температура не піднімається вище 100 °C (як це необхідно для стерилізації), цей процес правильніше назвати пастеризацією. Такий метод хоч і дозволяє зберегти більше поживних речовин і цілісність консервируемых продуктів, але вбиває тільки вегетативні форми бактерій, спори ж виживають. Тому такі заготовки рекомендується зберігати в прохолодному місці.

Не варто боятися ставити в СВЧ-піч ємність з огірками чи помідорами: після обробки вони не перетворяться на варені, а залишаться хрусткими і пружними завдяки короткому періоду нагрівання.

Знаючи, як стерилізувати банки в мікрохвильовці, порожні і з заготовками, можна не переживати, що консервація «не доживе» до весни або вибухне. А зекономлений завдяки сучасному приладу час — найкращий подарунок для близьких.

Відгуки

Я намагалася стерилізувати в мікрою. Ті банки, що хоч з маленькою тріщинкою, навіть невидимої оку моєму — вщент лопалися або в самій мікрою, або вже коли наповнювала.

 

Зробила 4 банки салату «тещин язик». Ще п’яту банку з’їли на завтра. Кришки кип’ятила в каструлі, банки стерилізувала в мікрохвильовці.Виявляється і такий спосіб є! По мені він зручніше ніж в духовці стерилізувати.