Як стерилізувати банки в духовці: у газовій та електричній, порожні і повні із заготовками, на деку, без води

Киплячі банки і «дим коромислом» — картина, знайома тим, хто ємності для домашніх заготовок по-старому стерилізує на паровій бані. Такий спосіб прижився ще з радянських часів і здається звичним, «рідним». Однак винахідливі господині, які знають, як стерилізувати банки в духовці, ніколи до нього не повертаються.

Вже в X столітті на Русі була поширена домашня консервація: солоні та квашені продукти прикрашали столи і простолюдина, і пана. У той час заготівлі зберігалися у дерев’яних діжках і бочках, і лише в радянські часи, в період масової урбанізації, почалося повсюдне використання скляних банок.

Переваги методу

Перевага методу в одночасній обробці великої кількості ємностей. Поки йде процес, можна займатися своїми справами, а не стояти біля плити. Ось ще «бонуси» такого способу стерилізації:

 • ефективність — під дією високої температури нагрівання бактерії гинуть;
 • комфорт — в кухні не накопичується пар, як при обробці банок на водяній бані, в приміщенні не стає душно;
 • сухість — так як стерилізація здійснюється без води, не потрібно чекати, поки ємності висохнуть;
 • безпека — при дотриманні елементарних заходів безпеки, ризик отримання опіків мінімальний;
 • збереження банок — ємності, за умови дотримання певних правил, розколюються рідко.

Правила

Стерилізувати банки потрібно безпосередньо перед закладкою заготовок, недоцільно робити це заздалегідь. В крайньому випадку, ємності на кілька хвилин можна розставити на чистому рушнику, перевернувши догори дном. Ось ще шість правил, які допоможуть простерилізувати банки в духовці.

 • Чистота. Духовка повинна бути чистою, інакше банки вберуть непотрібні запахи, що негативно позначиться на смаку заготовки.
 • «Вільна» розстановка. Розміщені в духовці банки не повинні стикатися, в іншому випадку, якщо якась ємність трісне, що стоїть поруч виявиться непридатною.
 • Поступовий нагрів. Основна причина того, що в процесі консервації скляні ємності тріскаються, у різкому перепаді температур. Щоб цього уникнути, банки завжди ставляться в холодну духовку, яка нагрівається поступово. Перед тим, як дістати ємності, з тієї ж причини треба дати їм трохи охолонути.
 • Тривалість. Якщо банки будуть знаходитися в духовці недостатньо довго, не всі бактерії загинуть, якщо ємності перетримати, вони можуть лопнути.
 • Використання прихваток. Виймати банки з духовки тільки в прихватках-рукавицях, щоб уникнути опіків. При цьому вони повинні бути абсолютно сухими, щоб ємність не лопнула від перепаду температур.
 • Правильний захват. Тримати банку тільки двома руками, обхоплюючи з обох сторін. Піднімати ємність за горлечко не можна: вона може вислизнути і впасти.
Дивіться також:  Рецепт груші в сиропі на зиму: у цукровій, медовій заливці, без стерилізації, часточками, цілими плодами, без шкірки + відгуки

Якщо консервація розкладається в банку гарячої, то і тара повинна бути гарячою, якщо холодним, то варто дочекатися, коли банку повністю охолоне.

Як стерилізувати банки в духовці: практика

Процес починається зі специфічного огляду ємностей: банки з тріщинами, відколами і навічно въевшимися забрудненнями відразу відбраковуються.

Електрична

Найбільш оптимальною вважається стерилізація банок в електричній духовці, так як температура газової може бути нерівномірною. Покроково процес можна представити у вигляді четырехэтапного алгоритму.

 • Очищення. Всі банки промити проточною водою з содою або господарським милом.
 • Розміщення. Порожні ємності встановити на деку або решітці і відправити в холодну духовку. Сухі банки ставити догори дном, вологі — горлечком догори.
 • Нагрівання. Повільно нагріти духовку. Температура в 150 °C вважається оптимальною для стерилізації банок в електричній духовці. Засікти час (залежить від обсягу, див. нижче).
 • Витяг. Акуратно дістати ємності і перевернути догори дном на чисті рушники.

Тривалість обробки залежить від обсягу ємностей. Таблиця нижче містить інформацію про те, скільки хвилин стерилізувати банки в духовці.

Таблиця — Тривалість стерилізації

Об’єм ємності (у літрах) Час (у хвилинах)
0,5 10
1 15
2 20
3 25-30

Разом з банками в духовці можна зробити одночасно і стерилізацію металевих кришок. Їх потрібно промити, а потім викласти на деко.

Газова

Можна стерилізувати банки і в газовій духовці. Щоб зробити це правильно, необхідно слідувати алгоритму, описаного вище, з двома застереженнями.

 • Інтенсивність вогню. Нагрівати духовку на слабкому вогні.
 • Температура. Стерилізація банок здійснюється при температурі 180 °C.

Тривалість обробки та ж, що і при використанні електричного духової шафи.

Деякі господині при використанні газової духовки визначають завершення процесу стерилізації не за допомогою годинника, а дивлячись на дверцята. Коли після запотівання вона стає сухою, ємності можна діставати.

Дивіться також:  Салат з помідорів і огірків на зиму: рецепти покроково з перцем, з капустою, з морквою, з цибулею, з виноградом, у власному соку

З заготовками

При деяких способах консервації перед закачуванням стерилізуються не тільки порожні, але і наповнені заготовками банки. Це необхідно для продовження терміну зберігання домашніх делікатесів. Стерилізація банок з заготовками може здійснюватися в духовці. Обробка здійснюється в три кроки.

 • Установка. Повні банки, прикриті, але не закриті кришками, розмістити на деко і відправити в холодну духовку.
 • Нагрівання. Поступово довести температуру до 100 °C і засікти час. Пів-літрові ємності стерилізуються десять хвилин. Банки, об’ємом 1 літр, — 15 хвилин, 2 і 3 літри — 20-25 хвилин.
 • Витяг. Дістати банки, використовуючи прихватки, закатати, перевернути догори доном, розмістити на підносі і укутати до повного охолодження ковдрою.

У духовці можна здійснити і пастеризацію банок з заготовками. Цей процес відрізняється від стерилізації більш низькою температурою нагріву — 80-90°C. Метод переважно використовується при виготовленні компотів і маринадів.

Мікробіолог Луї Пастер запропонував метод пастеризації ще в XIX столітті. Такий спосіб забезпечує краще збереження смакових якостей і поживних речовин заготовляемых продуктів. Однак при невисокій температурі гинуть лише вегетативні форми бактерій, але спори зберігаються і при сприятливих умовах починають розмножуватися. Тому термін придатності таких консервів нижче, а зберігати заготовки потрібно в холодильнику або льосі.

Стерилізація банок в духовці — нетрудомісткий процес, який дозволяє заощадити час. Якщо трилітрові банки не входять в електричну духовку вертикально, можна покласти їх набік. А якщо старенька газова духовка не забезпечує рівномірний нагрів, можна покласти у неї один-два цегли.